| HARDALİYENİN HAZIRLANIŞI

Kırklareli patentiyle ‘milli içecek’ haline getirilmesi hedeflenen hardaliye, iştah açıcı, harareti kesici, kuvvet verici, tansiyonu dengeleyici, dolaşım ve bağışıklık sistemlerini düzenleyici özellikleriyle bir vitamin deposu  olarak  biliniyor. Yapımında daha çok papazkarası cinsi üzümlerin tercih edildiği hardaliyeyi elde etmek için önce üzümler sadece kabuğu kırılacak kadar (renginin koyu olması için) eziliyor. Daha sonra şıranın şarap veya sirkeye dönüşmesini önlemesi için hardal da kabuğu çatlayacak kadar ezilip bir kat üzüm, bir kat vişne yaprağı şeklindeki yaprak katmanları arasında meşe fıçılara veya toprak küplere yerleştiriliyor. Hardaliye kaynama döneminden sonra 15-20 gün içinde içilecek kıvama geliyor. Tortusundan arınması için süzülen hardaliye, fıçıların muslukları açılarak şırasından arındırılıyor. En sonunda fıçıya eklenen su ise hardalın verdiği acılığı azaltıyor. İçilmeye hazır hale gelen hardaliyenin, serin bir yerde muhafaza edilmesi gerekiyor.Hardaliye, Trakya'da özellikle koyu renkli ve kokulu üzümlerin ezilip, cibresi (şıra ve ezilmiş üzüm tanelerinden oluşan karışım) ile birlikte içine vişne yaprağı ve koruyucu amaçla belli oranlarda K-Sorbat ve Na-Benzoat katılarak, belli koşul ve sürede fermente edilerek elde edilen alkolsüz ve çok besleyici bir üzüm ürünüdür.Günümüzde hardaliye, Trakya'da özellikle Edirne-Kırklareli ve yakın köylerinde ev ihtiyacını karşılamak, fazla olan ürünü pazarda satmak için üretilmekte. Hardaliye, üzüm suyundan üretilmesinden dolayı oldukça besleyici bir içecek olan hardaliye, üzüm ve suyu flavanoidler bakımından zengin olup bu fenolik maddeler antioksidan, anti bakteriyel ve anti tümör özelliklere sahip.
Koyu kırmızı renkli üzüm şırası, portakal ve domates sularından 4 kat fazla antioksidan aktivitesine sahip. Hardaliye de siyah-kırmızı üzümlerden üretildiği için aynı özelliğe sahiptir.


Hakkımızda

Kutbay BENNİ kendi adıyla KUTBAY BENNİ Hardaliye firmasını 2005 Yılında Kurmuştur.

Projemizin amacı, 500 yıllık geleneksel enerji içeceğini  yeni kuşaklarla buluşturmaktır.  Gıda mevzuatına uygun, kontrollü ve standart ürünümüz&u...

Sosyal Medya

Sosyal medya hesaplarımız:
Bizi Takip Edin !

Haberdar OlBildirimlere katılarak en son ürünlerimizden ilk siz haberdar olun.